home
22. Október 2019

O knihách

Denník odvážneho bojka – to sú milióny predaných kníh po celom svete. Prvý diel bol neuveriteľných 141 týždňov v rebríčku detských bestsellerov New York Times. Doteraz vyšlo už 13 dielov. V roku 2010 sa dostal do kín film podľa tejto knihy, neskôr sa dostal aj na DVD, Blu-ray aj do iTunes.
Denník odvážneho bojka sa po prvý raz objavil v roku 2004 na svetoznámej webstránke pre deti a rodičov FunBrain. Kliklo si na ňu 20 miliónov užívateľov a tak ju o tri roky neskôr vydali ako knižku.
V slovenčine už vyšlo 13 kníh z tejto mimoriadne obľúbenej série. Prvá v roku 2010 a rýchlo si získala srdcia desaťtisícov mladých čitateľov. Denník odvážneho bojka je písaný formou denníkov s množstvom vtipných komiksových kresbičiek. Školáci sa tešia na každé ďalšie dobrodružstvo mladého Grega, ktorého prenasleduje jeden trapas za druhým.

Snehová bitka (Denník odvážneho bojka – 13.diel)

„Kým nám VNÚTRI odmŕzal zadok, VONKU sa sypal sneh. Než sa začala štvrtá hodina, decká sa už báli, že v škole zostaneme zavretí CELÚ NOC.
Cez obednú prestávku pár deciek vykúpilo celý bufet, aby mali čo jesť, keby nás sneh uväznil v škole. Keď to videli ostatní, začali PANIKÁRIŤ a vrhli sa na automaty na chodbách...“

Začína sa nové dobrodružstvo Grega Heffleyho. Denník odvážneho bojka píše svoj 13.diel s názvom Snehová bitka.
A bude to poriadne husté!

Keď sa v Gregovej škole začnú snehové prázdniny, z ulice sa stane zimné bojisko. Decká súperia o územie, stavajú obrovské snehové pevnosti a bránia ich neľútostnou guľovačkou. Greg Heffley a jeho verný kamoš Rowley Jefferson sa ocitnú uprostred najhoršej trmy-vrmy.

„Útočia dokonca aj na BEZPEČNOSTNÉ HLIADKY, ale pravidlá sú pravidlá, tak sa s tým nedá nič UROBIŤ.
Schytajú to dokonca z oboch STRÁN. Decká, ktoré niekto zvezie domov autom, sa často VRÁTIA zhruba do polovice cesty, len aby sa mohli zapojiť do guľovačky.“

Greg a Rowley musia kľučkovať medzi možnými spojencami, zradcami a znepriatelenými bandami, zatiaľ čo sa celá ulica mení na blázinec. Keď sa sneh roztopí, vyjdú z toho Greg s Rowleym ako hrdinovia?
Alebo budú radi, že aspoň vyviazli živí?

„Decká z rovinky tam nastavali SNEHULIAKOV, aby to vyzeralo, že tam niekto je, lebo nás chceli rozdeliť. To znamenalo, že nás zradil TREVOR NIX. Rozbehli sme sa naspäť k múru, ale už bolo NESKORO.
Z múru zostala len ZRÚCANINA a nemali sme už žiadne snehové gule. Vyzeralo to s nami bledo, ale potom nám niečo dodalo NÁDEJ.
Hore kopcom smerom k nám pochodovala banda deciek. Keď prišli bližšie, rozoznal som, že sú to baby z BEZPEČNOSTNEJ HLIADKY. Preletelo mi hlavou, že nás možno prišli ZACHRÁNIŤ.“

Denník odvážneho bojka – Snehová bitka je opäť presne to, čo na tejto sérii milujeme. A kvalita príbehov neklesá, akoby sa rodila nesmrteľná séria. Autorova vynaliezavosť doplnená o výstižné komiksové kresby je zdá sa nevyčerpateľná.
Starý dobrý Greg Heffley, ktorý nemá rád zimu a radšej sedí vnútri, v teplučku a hrá videohry. Teraz musí bojovať vonku v zime v nemilosrdnej guľovačke.
A o trapasy nebude núdza, to verte. Zábavné situácie, plno humoru, štipka dobrodružstva a parádne ilustrácie. Skvelá oddychovka nielen pre decká, ale aj pre dospelých, ktorí si chcú oddýchnuť od krvavých trilerov, či sladkých romancí pri vtipnom príbehu.

Rodinný úlet (Denník odvážneho bojka – 12.diel)

„Neznášam, keď mi niekto vykladá o svojej dovolenke a ja sa musím tváriť, že mu to PRAJEM. Komu by sa už len chcelo počúvať o kope zábavy, ktorú NEZAŽIL? Zaujímajú ma len výlety, ktoré sa nejako strašne POKAŠĽALI. Potom ma nemusí mrzieť, že som ich zmeškal,“ priznáva otvorene Greg Heffley.

Slávny smoliar je späť. Je tu Denník odvážneho bojka 12.diel s názvom Rodinný úlet.
A verte, že sa budete opäť baviť.
Greg Heffley a jeho podarená rodinka sa totiž vybrali na veľký výlet!

Rozhodli sa, že pred zimou a predvianočným zhonom ujdú do hotela na tropickom ostrove, aby si vychutnali zaslúžený oddych a pohodu. Pár dní v raji by s vystresovanými Heffleyovcami malo urobiť zázraky.

Greg to samozrejme považoval za OTRASNÝ nápad a divil sa, že tatko s tým súhlasil. Strašne nerád rozhadzuje prachy a dovolenka určite bude stáť celý majetok. No jeho otec vyhlásil, že mu zima už lezie na nervy a rád by zdrhol kamsi do tepla. „Ja osobne proti zime nič nemám. Vlastne by som povedal, že čím je vonku hnusnejšie, tým som spokojnejší,“ povzdychne si Greg.

Dúfal, že Manny s Rodrickom mu pomôžu priviesť rodičov k rozumu, ale na tých dvoch sa nedá ani trochu spoľahnúť. A tak sa rodinka teda vyberie na vytúženú dovolenku v tropickom raji...
No čoskoro zistí, že „raj na zemi“ je v skutočnosti iný ako v reklame. Hrozí tam úpal či pokazený žalúdok a všade striehnu jedovaté potvorky. Môže sa dovolenka napriek všetkému vydariť, alebo dopadne katastrofálne?

Už 12.diel úžasnej série Denník odvážneho bojka Rodinný úlet je opäť plný humoru, neuveriteľných situácií, ktoré vás budú rozosmievať a skvelých zážitkov, aké by vám ani na um nezišli. Všetko sa začalo komplikovať už na letisku – takmer nestihli odlet, k terminálu prišli totálne premočení a premrznutí, a napokon mali platiť za príliš veľký kufor. „Tatko vyhlásil, že letecká spoločnosť nás len chce zdierať a nedá im navyše ani CENT. Z kufra sme vybrali nejaké veci a napchali sme si ich do príručnej batožiny...“

Dvojitý podfuk (Denník odvážneho bojka – 11.diel)

Problémy sa na Grega Heffleyho valia zo všetkých strán. „Rodičia mi radi pripomínajú, že celý svet sa netočí okolo mňa, ale občas sa zamyslím: čo ak sa PREDSA točí?“ ponosuje sa Greg. „Keď som bol ešte krpatý, videl som film o chlapíkovi, ktorého celý čas nakrúcali skryté kamery. Jeho život vysielali ako televíznu šou a poznal ho celý svet, ale on o tom vôbec NEVEDEL. Odvtedy mám vážne podozrenie, že SO MNOU sa deje to isté.“

Jeho mama sa bojí, že mu od videohier zmäkne mozog, a nabáda ho, aby odložil ovládač, "popustil uzdu fantázii" a niečo vytvoril.

„Mama chcela, aby som si kúpil knihy, ktoré mi trochu „potrápia mozgové závity“. Smola, nemal som si veľmi z čoho vyberať.“

Akoby to nebolo dosť strašidelné, Halloween je za rohom a Greg musí zahrať na správnu nôtu, aby sa dostal na skvelý žúr.

Do Halloweenu zostáva už len pár týždňov. Dnes ráno sme teda spoločne ozdobili predok domu.
Ešte nedávno sme si z toho nerobili ťažkú hlavu, zavesili sme len trocha pavučín, zopár tekvicových lampášov a umelých pavúkov. Lenže potom sa naši susedia rozhodli, že na Halloween zo svojho domu spravia hotový hororový palác, a my sme oproti nim zrazu vyzerali ako žgrloši.

Keď objaví balíček želatínových červíkov, dostane skvelý nápad. Dá mu mama konečne pokoj, keď natočí film... a podarí sa mu navyše získať aj slávu a prachy?
Alebo svoje problémy ešte znásobí?

Keď dostanem Oscara za najlepší film roka, nezabudnem poďakovať všetkým ľudkom, čo mi k tomu dopomohli...

Drsná škola (Denník odvážneho bojka – 10.diel)

Smoliar Greg si opäť vytrpí svoje a vy sa budete skvele zabávať. Drsná škola vám odpovie na otázku: naozaj sa v „starých dobrých časoch“ žilo lepšie?

Dospeláci v jednom kuse tárajú o „starých dobrých časoch“ a tvrdia, že keď ONI boli malí, všetko bolo lepšie. Podľa mňa len závidia, lebo DNEŠNÉ decká majú fantastické vecičky a vynálezy, o ktorých sa im ani nesnívalo.
Mama často spomína na SVOJE detstvo. Vraj sa mali skvele, lebo sa v meste všetci navzájom poznali a žili ako jedna obrovská rodina.
Podľa MŇA to neznie práve lákavo. Súkromie je podľa mňa super a fakt mi nechýba k šťastiu, aby mi doň kadekto liezol.

Podľa Gregovej mamy dnešná spoločnosť ide dolu vodou, lebo všetci len zízajú na obrazovky a nesnažia sa baviť s ľuďmi okolo seba. A tak behá po meste s petíciou. Chce presvedčiť ľudí, aby sa na 48 hodín vzdali mobilov a ostatných elektronických vecičiek.

A napokon Greg nájde odpoveď na otázku z úvodu, keď sa všetci obyvatelia mesta na víkend „dobrovoľne“ vzdajú elektroniky. Moderný život predsa ponúka množstvo vymožeností a Greg nie je stavaný na staromódnu drinu.
Greg na úteku pred rastúcim napätím doma však skončí na mieste, kde na decká číha ešte horšie nebezpečenstvo.
Práve sa začína školský výlet na Tvrdodrinskej farme a hoci Greg netuší, o čo ide, prihlási sa tam. Má trvať týždeň, to sa snáď situácia doma upokojí.
Nájde však spôsob, ako tam prežiť?
Alebo naňho bude „škola v prírode“ príliš drsná?

Dlhá cesta (Denník odvážneho bojka – 9.diel)

„Život ma zatiaľ poriadne naučil aspoň jednu vec: decká majú NULOVÚ šancu rozhodovať o tom, čo sa s nimi stane,“ povzdychne si smoliar Greg hneď v úvode nového príbehu. A má prečo.

Rodinný výlet je síce skvelá zábava, ak však necestuješ s Heffleyovcami. A navyše idú navštíviť tetu Lorettu, na čo nemá Greg práve najpríjemnejšie spomienky...
„Horší začiatok prázdnin by som si ani nevedel predstaviť. Ešte som nezabudol , čo sa stalo, keď sme tetu Lorettu navštívili kedysi dávnejšie. Jej spolubývajúca ma schmatla do náručia a odmietala ma pustiť, až kým ju ošetrovateľka nepodplatila čokoládovým koláčikom.“

Ale nič sa nedá robiť. Vyráža sa na cestu. Tá sa začne sľubne, ale problémy na seba nedajú dlho čakať. Záchody na pumpách, šialené čajky, ťuknutý nárazník a agresívne prasiatko Gregovi na nálade veľmi nepridajú. Aj z najhoršieho výletu sa však môže vykľuť nezabudnuteľné dobrodružstvo – a Heffleyovci to zistia na vlastnej koži.

Vypočuj si úryvok z knihy v podaní mladého talentovaného herca Daniela Fischera

To je ale smola (Denník odvážneho bojka – 8. diel)

Gregovi Heffleymu sa lepí smola na päty.
Jeho najlepší kamarát Rowley sa naňho vykašľal...a za všetko môže, ako inak, baba!

„Ver mi, Rowley je ten posledný človek na svete, od ktorého by som čakal, že si nájde frajerku. Odjakživa som si myslel, že baby budú letieť na mňa a z Rowleyho vyrastie starý mládenec, ktorého budú všetci tak trochu ľutovať.
Greg junior, podáš hotdog ujovi Rowleymu?“

Greg je zúfalý, zničený a smutný. Všetko sa zmenilo k horšiemu. Rowley a jeho nová frajerka Abigail sa vláčia všade spolu. Držia sa stále za ruky a Rowley už dokonca nemá ani vlastný názor! Keď sa ho Greg spýta napríklad na nejaký film, že ako sa mu páčil, Rowley odvetí: „Podľa náš bol o ničom.“
Greg dúfal, že ich to čoskoro prestane baviť a všetko sa vráti do normálu, ale prepočítal sa.
Rowley a Abigail sú už spolu deväť a pol dňa!

Nuž, nájsť nového kamoša bude teda makačka. Možno sa to Gregovi ani nepodarí...

„Mama donekonečna opakuje, že kamaráti prichádzajú a odchádzajú, ale rodina človeku zostane navždy. Ak sa nemýli, nemám sa veľmi na čo tešiť.
Svoju rodinu mám rád, ale asi nie sme stavaní na to, aby sme spolu naozaj žili. Neskôr, keď sa budeme stretávať len na sviatky, možno budeme navzájom vychádzať lepšie, ale kým všetci trčíme v jednom dome, je to trochu drsné.“

Po pár omyloch si povie, že svoje rozhodnutia nechá na náhodu. Vytrasie z magickej gule správne odpovede alebo oľutuje, že ju vôbec našiel?

Piate koleso na voze (Denník odvážneho bojka – 7. diel)

„Mrzí ma, že som s denníkom nezačal skôr. Môj budúci životopisec sa stopr bude donekonečna vypytovať, čo som zažil pred začiatkom šiestej triedy,“ začína svoj nový denník obľúbený Greg Heffley.
Nuž, keď je šťastie unavené, sadne aj na... no, Greg Heffley dúfa, že aj naňho.

Na Valentína sa chystá tanečný večierok a celá škola je hore nohami. Veľký deň sa blíži a Greg si zúfalo hľadá tanečnicu. Utešuje sa jedine tým, že ani jeho najlepší kamoš Rowley nemá bohvieaké šance.

„Vlastne mi je úprimne fuk, koho dostanem, len nech to nie je Ruby Birdová. Pokiaľ viem, je to jediná baba z našej školy, ktorá už schytala podmienečné vylúčenie. Za to, že uhryzla učiteľa...“
Keď sa naňho nečakane usmeje šťastie, získa partnerku a Rowley skončí ako piate kolo na voze. Lenže za jediný večer sa môže stať kadečo a človek nikdy nevie, koho zasiahne Amorov šíp.

Ponorková choroba (Denník odvážneho bojka – 6. diel)

HURÁ! Svetový bestseller pokračuje a zasa máte čo čítať:)

Na stene školy sa objavili záhadné zelené škvrny. Greg Heffley je hlavný podozrivý, hoci neurobil nič zlé. Aspoň nie naschvál...

„Väčšina ľudí sa na sviatky teší, ale mne tých pár týždňov medzi Dňom vďakyvzdania a Vianocami akurát ničí nervy. Že prečo? Kadejaké vylomeniny z prvých jedenástich mesiacov sa veľmi nerátajú, ale keď dačo spáchaš v decembri, si nahratý.
Mesiac vzorného správania je na mňa priveľa, v kuse zvládam nanajvýš pár dní. Keby Deň vďakyvzdania presunuli z konca novembra na posledný týždeň pred Vianocami, vôbec by som sa nesťažoval.“

Predvianočná katastrofa mu postupne prerastá cez hlavu, ale keď vrstva snehu za oknom urobí to isté, Greg začne uvažovať, či existuje aj horší trest než domáce väzenie s celou rodinou.

Kúpiť knihu Ukážky z knihy

Krutá pravda (Denník odvážneho bojka – 5. diel)

Konečne je tu piaty diel dobrodružstiev večného smoliara Grega Heffleyho. Ten sa už dlho nevedel dočkať, kedy konečne vyrastie. Lenže zrazu zisťuje, že celkom zblízka už dospievanie nevyzerá až tak super. Dokonca aj školský žúr môže dopadnúť všelijako ...

Navyše treba hľadať odpovede na nepríjemnú otázku: „Čo sa to, dokelu, deje s mojím telom?“ A to všetko bez verného kamoša Rowleyho po boku.

September - Štvrtok
Už prešlo dva a pol týždňa, odkedy som sa rozhádal so svojím BÝVALÝM najlepším kamošom Rowleym. Aby som ti pravdu povedal, čakal som, že sa ku mne raz-dva priplazí naspäť, ibaže z nejakého dôvodu k tomu zatiaľ nedošlo.

Zvládne to všetko Greg úplne sám? Ako s ním zamáva krutá pravda?

„Ak vaše deti rady čítajú... ale najmä ak čítať nechcú, tak táto kniha je práve pre ne,“ vyhlásila svetoznáma herečka Whoopi Goldbergová. Tak sa pusti do Krutej pravdy a bav sa s Gregom Heffleym, uži si evakuáciu školy a hasičské autá, pouťahuj si z jeho zubného strojčeka.

Krutá pravda je plná zábavy, vtipných ilustrácií a parádnych trapasov.

Kúpiť knihu Ukážky z knihy

Prázdniny pod psa (Denník odvážneho bojka – 4. diel)

Konečne je tu 4. diel vtipnej a pútavej série, z ktorej sa vo svete predali milióny kníh, nakrútili podľa nej film a decká sa nevedia dočkať každej novej časti. Tentoraz sú letné prázdniny v plnom prúde, slnko krásne svieti a všetky deti šalejú vonku. Vlastne... všetky nie, chýba tam náš hrdina. Greg radšej trčí vo svojej izbe.

„Letné prázdniny pre mňa znamenajú mesiace výčitiek svedomia.
Keď svieti slnko, všetci čakajú, že sa budem vonku „jašiť“ alebo čo. Ak nestrávim každú sekundu mimo domu, ľudia si budú myslieť, že so mnou niečo nie je v poriadku. Ibaže ak mám pravdu povedať, ja som sa odjakživa radšej bavil vnútri.
Letné prázdniny najradšej trávim pred telkou a hrám videohry, podľa možnosti so zatiahnutými závesmi a zhasnutým svetlom...“

Greg Heffley kašle na zaužívané pravidlá a veselo sa povaľuje. Lenže jeho mama si úžasné leto predstavuje úplne inak a núti ho do kadejakých činností na čerstvom vzduchu. A keby len to! Každú chvíľu organizuje takzvanú rodinnú pohodu, bez ktorej by sa ostatní určite zaobišli. Kto napokon presadí svoje? Zmení všetko k lepšiemu nový prírastok do rodiny? Ako Greg oslávi narodeniny? A čo ho donúti zatelefonovať na tiesňovú linku?

Kúpiť knihu Ukážky z knihy

Toto nie je denník odvážneho bojka: Tvoje vlastné pamäti

Pozor! Spolu so štvrtým dielom vyšli aj Tvoje vlastné pamäti, ktoré si môžete písať sami. Nájdete tam aj Gregove kresby, kopu zábavných aktivít, komiksy a testy osobnosti. „Nech s knihou urobíš čokoľvek, keď ju dokončíš, odlož si ju na bezpečné miesto. Jedného dňa, keď budeš bohatý a slávny, určite na nej zarobíš MILIÓNY,“ radí Greg Heffley v knihe Tvoje vlastné pamäti.

Opäť sa máš na čo tešiť – Gregove trapasy na hodinách plávania, Rodrickov experiment, Rowleyho dovolenka a snaha vybrať si správneho človeka na dopisovanie, zimná talentový šou či návšteva dedka.

Kúpiť knihu Ukážky z knihy

Posledná kvapka (Denník odvážneho bojka - 3. diel)

Povedzme si to na rovinu: Greg Heffley je skutočný bojko a nikdy sa nezmení. Lenže niekto by to mal vysvetliť jeho tatkovi.
Frank Heffley si totiž stále myslí, že zo svojho syna vykreše poriadneho chlapa, keď ho bude nútiť do tímových športov a iných „drsných“ činností.
Jasné, že Greg tatkovu snahu väčšinou úspešne marí. Lenže keď sa mu nad hlavou začne vznášať hrozba vojenskej školy, Gregovi konečne docvakne, že ho pred prázdninami v uniforme zachráni jedine poriadna dávka hrdinstva...

Rodrick je šéf (Denník odvážneho bojka - 2. diel)

Radšej sa Grega Heffleyho nepýtaj, čo robil cez prázdniny, pretože o tom fakt netúži hovoriť. Najradšej by s novým školským rokom na všetko zabudol, zvlášť na jednu trápnu udalosť...

Začína sa nový školský rok a Greg sa zo všetkých síl snaží zabudnúť na posledné tri mesiace, a predovšetkým na JEDNU konkrétnu udalosť. Nanešťastie, jeho starší brat Rodrick presne vie, čo sa Greg snaží udržať pod pokrievkou. Ibaže všetky tajomstvá sa raz dostanú na svetlo sveta...

Opäť sa máš na čo tešiť – Gregove trapasy na hodinách plávania, Rodrickov experiment, Rowleyho dovolenka a snaha vybrať si správneho človeka na dopisovanie, zimná talentový šou či návšteva dedka.

Kúpiť knihu Ukážky z knihy

Denník odvážneho bojka (1. diel)

Aby sme si boli načistom hneď na začiatku: Denník odvážneho bojka nie je denník, ale pamäti, ako Greg zdôrazňuje. Denníčky si totiž píšu len dievčatá. Greg svojej mame jednoznačne povedal, aby ani náhodou nekupovala denník, na ktorom je napísané „denník“. Ale chcite niečo rozumné od žien! „Keď si myslí, že sem budem zapisovať svoje pocity alebo čo, tak jej preskočilo. Určite odo mňa nečakaj, že budem donekonečna vylievať srdce milému denníčku,“ dodáva Greg.

No nebol by to jedenásťročný chalan plný snov a ideálov, aby z toho čosi nevyťažil. Ok, bude to denník, lebo keď raz vyrastie a bude slávny a bohatý, nabetón bude mať lepšie veci na práci ako donekonečna odpovedať na hlúpe otázky, ktoré mu budú všetci klásť. A tak ich len odkáže na svoj Denník z raných liet.
Denník odvážneho bojka rozpráva o tom, aké blbé je nastúpiť po prázdninách do školy a vychádzať s chalanmi, ktorí sú vyšší, zlomyseľnejší a už im rastú fúzy!
Greg Heffley. Hrdina, ktorého si obľúbite. Napríklad ti prezradí, ako si hneď po príchode do triedy treba vyhliadnuť najkrajšie spolužiačky, vedľa ktorých si sadneš. Lebo kam si sadneš na začiatku, sedíš po celý rok. No Greg má aj tak s dievčatami problém. „Človeče, fakt neviem, čo sa s tými babami v poslednej dobe stalo. Donedávna to bolo o hodne jednoduchšie – všetky baby proste leteli na toho, kto vedel najrýchlejšie behať. Najnovšie ide o to, ako sa obliekaš, koľko máš peňazí a či máš pekný zadok a tak podobne.“

Gregov najobľúbenejší sviatok je Halloween a tento rok navštívil aj Strašidelný dom, z ktorého sa skoro po...l. Aj Hadiu uličku, navliekol si kostým piráta s hákom namiesto ruky... no to by nebol Greg, keby sa to všetko nezopsulo a vypálilo to úplne inak.

No proste – túto knižku nepustíš z ruky a dobre sa zabavíš. Greg opisuje svoj nový školský rok vtipne, pútavo a určite sa veľakrát pristihneš pri úsmeve, ak nie hlasnom smiechu.

Kúpiť knihu Ukážky z knihy
ikar
stmartins
markiza
bux
rexik